Rynek mobilnego internetu jest mniejszy niż szacuje UKE

Od dawna raporty rynkowe publikowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej budzą moje wątpliwości. Nie inaczej jest w przypadku „Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2010 roku”.

Gdy pojawił się raport na Twitterze zasygnalizowałem, że są miejsca, w których coś mi nie gra. Najbardziej nie gra mi w przypadku rynku mobilnego dostępu do internetu. Pewnie tekst skrobnąłbym później i byłby obszerniejszy, gdyby nie wpis Marcina Gruszki, rzecznika Play na korporacyjnym blogu. Marcin na podstawi raportu ogłasza: „PLAY jest liderem rynku mobilnego internetu z udziałem prawie 37% ;-)”.

W raporcie stwierdzono, że w końcu 2010 roku w Polsce było 3,46 mln użytkowników mobilnego internetu za pomocą modemów. Jak dla mnie ta liczba jest zawyżona o co najmniej milion. Dlaczego? Otóż Play na swej barcelońskiej konferencji prasowej, na której zaprezentował wyniki za ubiegły rok ogłosił, że na koniec 2010 roku miał „ponad 700 tys.” klientów mobilnego internetu korzystających z niego za pomocą modemów. Tymczasem z przeliczenia danych zaprezentowanych w raporcie UKE wynika, że powinien ich mieć ok. 1 mln 270 tys. (36,8 proc. z 3,46 mln).

Ale Play to nie jedyne wątpliwości dotyczące danych z raportu UKE.

W informacjach zaprezentowanych przez Telekomunikację Polską w związku z raportem za 2010 rok można przeczytać, że PTK Centertel 31 grudnia 2010 roku miał 547 tys. „abonentów dedykowanych usług mobilnego dostępu szerokopasmowego”. Z raportu UKE wynika, że użytkowników modemów w sieci Orange było ok. 585 tys. (16,9 proc. z 3,46 mln). Różnica dużo mniejsza niż w przypadku P4, ale w sumie spora.

Także w przypadku Polkomtelu jest spora różnica. Szefowie firmy mówili o 570 tys. klientów mobilnego internetu. Z raporty UKE wynika, że było ich ok. 940 tys. (27,9 proc. z 3,46 mln).

W przypadku PTC nie były podane żadne dane. Stąd liczbę 626 tys. jaka wychodzi z obliczenia 18,1 proc. z 3,46 mln pozostaje uznać za dobrą. W moich prywatnych szacunkach miałem w rubryce PTC wpisane 600 tys.

Pozostają jeszcze tzw. inni. Z raportu UKE wynika, że tych innych było ok. 31 tys. Z moich szacunków prowadzonych na podstawie danych podanych inwestorom giełdowym przez Cyfrowy Polsat i Multimedia oraz z danych opublikowanych przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej, a dotyczących operatorów telewizji kablowych wynika, że użytkowników było ok. 50 tys.

Przyznam, że nie wiem skąd wzięły się rozbieżności między raportem UKE, a danymi podawanymi przez firmy. Mogę przypuszczać np. że ktoś wliczyć do użytkowników internetu za pomocą modemów także klientów usług M2M, albo np. także klientów korzystających z pakietów danych dokupionych lub wliczonych w taryfy abonenckie sprzedawane użytkownikom smartfonów. Ale to tylko przypuszczenia.

I teraz coś specjalnego dla Marcina. Skoro rynek oszacowany przeze mnie to ok. 2 mln 490 tys. SIM i P4 miało 700 tys. SIM, to udział Play w rynku wynosi 28,1 proc. 28,1 proc. to sporo mniej niż 36,8 proc. ale moim zdaniem jest bliższe prawdy jeśli mówimy o użytkownikach mobilnego internetu za pomocą modemów 2G/3G, czyli o tym co starało się wyliczyć UKE.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: