17 tysięcy patentów Motoroli Mobility

Dwie poniedziałkowe informacje: zamiar przejęcia Motorola Mobility przez Googla i informacja o utworzeniu przez HTC rezerw na spór z Apple tworzą jedną całość. Patentowa wojna Appla ze światem Androida wchodzi w kolejną fazę.

Google za Motorola Mobility chce zapłacić 12,5 mld dolarów, co oznacza 63 proc. premię do piątkowego zamknięcia. Zamknięcie transakcji – ze względu na jej wielkość – wymagać będzie jeszcze zgód organów antymonopolowych w USA i Europie s spodziewane jest w końcu 2011 roku, albo na początku 2012 roku.

Premia zaproponowana przez Googla jest bardzo wysoka, ale uzasadniona. Motorola Mobility ma to czego Google mocno brakuje w bezpardonowej wojnie, jaką Apple wytoczył producentom smartfonów z Androidem, a więc pośrednio także Google. Motorola ma amunicję, czyli patenty. W sumie 17 tysięcy przyznanych na całym świecie. Google, jak kania dżdżu ich potrzebuje. Dlatego za 4,5 mld dolarów nie ujawnioną kwotę kupił ponad 1000 patentów od IBM, a wcześniej toczył walkę o 6 tys. patentów Nortela. Te kupiło – za 4,5 mld dolarów – konsorcjum, w którym pierwsze skrzypce grały Apple i Microsoft.

HTC jest pierwszym producentem smartfonów z Androidem, którego patentowa wojna dotknęła. Apple wziął na cel tajwańskiego producenta najwcześniej, bo jest on dla firmy z Cupertino jednym z najgroźniejszych przeciwników. Dzięki rewolucji smartfonów sprzedaż HTC bardzo szybko rośnie, a telefony firmy stanowią adroidową awangardę. HTC kilka tygodni temu przegrał ważną fazę sporu z Apple. International Trade Commission we wstępnym orzeczeniu uznał, że tajwańska firma naruszyła dwa patenty Appla. Oba dotyczyły systemu Android, a tym samym bezpośrednio Googla.

Choć HTC zapowiada dalszą walkę w sprawie wstępnego orzeczenia, to – zgodnie ze standardami księgowości – zdecydował się utworzyć rezerwy. W wojnie z Apple tajwańskiej firmie pomóc ma przejęcie S3 Graphics, firmy, która ma korzystne dla siebie wstępne orzeczenie International Trade Commission. ICT uznała, że Apple naruszył dwa patenty S3 Graphics.

Patrząc na patentowe zbrojenia Googla i innych producentów smartfonów z Androidem warto pamiętać o porażce Apple w patentowej bitwie z Nokią. Oraz o tym, że każdy sukces Appla w patentowej walce z Androidem dotyka każdego z 39 producentów smartfonów wykorzystującego ten zainstalowany w ponad 150 mln urządzeń system operacyjny.

Reklamy

One response to this post.

  1. Mam tylko nadzieję, że patentowa amerykańska zaraza nie przeleje się na UE. Póki co w większości krajów europejskich patentowanie algorytmów nie jest możliwe…

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: