Rodzinna inżynieria taryfowa

Nowe oferty tworzymy po to, żeby klientom wydawało się, że jest taniej – to zdanie w pełni oddaje to co sądzę o nowej propozycji sieci Play, czyli Formuła rodzinna 4.0 i Formuła komfort dla firm.
Złota myśl, która otwiera ten tekst wypowiedziana została na początku wieku na konferencji prasowej Polkomtelu. Ani ja, ani moi znajomi, którzy byli na tej konferencji nie pamiętamy, kto był jej autorem. Mamy poszlaki, że autor dziś pracuje w Orange, ale nie mamy 100 proc. pewności. Ta sama osoba wprowadziła do języka polskiego pojęcie „inżyniera taryfowego” i „inżynierii taryfowej”.
Inżynierowie taryfowi pracują dla operatorów. Występują także wśród klientów sieci. O ile ci pierwsi tworzą taryfy, to ci drudzy wybierają z oferty operatorskiej to co jest w danej chwili najtańsze. Kiedyś klienci inżynierowie taryfowi aby zminimalizować koszty używania z komórki zazwyczaj korzystali z więcej niż jednej karty SIM. Dziś w zasadzie nie muszą, choć jeśli chcą optymalizować koszty wszelkich usług, w tym świadczonych w roamingu, to z reguły jeden SIM to za mało.
Znani mi konsumenccy inżynierowie taryfowi zgodnie twierdzą, że nowe Formuły Play to „dobry pomysł, tylko w tabelkach opublikowanych w komunikatach prasowych wpisano złe liczby”. Inaczej rzecz ujmując, z dostępnych na rynku ofert abonamentowych da się złożyć podobny plan taryfowy, a maksymalna płacona co miesiąc kwota będzie niższa. W przypadku taryf konsumenckich palcem wskazują na abonament w Nju Mobile, gdzie w przypadku każdej karty SIM rozmowy na komórki kosztują nie więcej niż 19 zł, rozmowy do sieci stacjonarnej – nie więcej niż 10 zł, nielimitowane SMS i MMS – nie więcej niż 9 zł, zaś kupowany w pakietach internet albo 5 zł za 350 MB, albo 7 zł za 700 MB. Minimalne zobowiązanie miesięczne to 9 zł.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: