Efekt gorących debat

Ostatnie sześć miesięcy to czas zmian na stanowiskach prezesów największych firm telekomunikacyjnych. Nie skomentowałem na blogu odejścia szefa Orange Polska. Nie zrobiłem tego także, gdy prezesa straciło UPC Polska. Nic nie napisałem o sukcesji na stanowisku CEO Polkomtelu. Dziś postanowiłem napisać kilka zdań o rezygnacji prezesa Netii.

Komunikat, który spółka wydała informując o rezygnacji Mirosława Godlewskiego niewiele, a w zasadzie nic nie mówi o przyczynach. Skłaniam się ku tezie, że szef Netii odchodzi, bo ma inną wizję przyszłości firmy niż rada nadzorcza. Jakie to różnice?

Na dzisiejszej konferencji prasowej prezes pytany o powody rezygnacji powiedział m.in., że zarząd i rada nadzorcza toczyli gorące debaty o sposobie wydawania gotówki generowanej przez spółkę. Powiedział więc stosunkowo niewiele i jednocześnie całkiem sporo.

Jak znam nową generację inwestorów finansowych – a to ich przedstawiciele są w radzie – to mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że na pewno są zainteresowani dwoma rzeczami: szybkim wzrostem cen akcji oraz otrzymywaniem pieniędzy z zysku, czy to w formie dywidendy, czy to przez wykup akcji. Patrzą więc na firmę krótkoterminowo, by nie powiedzieć krótkowzrocznie. To co ze spółką będzie za jakiś czas niespecjalnie ich interesuje, bo zawsze mogę sprzedać akcje. Z kolei odpowiedzialny zarząd dbając o interesy akcjonariuszy powinien dbać także o długoterminowe interesy firmy. To zaś wymaga rozsądnego, ale też niepozbawionego ryzyka wydawania pieniędzy także na rozwój i inwestycje.

Potrafię sobie wyobrazić sytuację, w której rada każdą złotówkę proponowaną na dywidendę, czy wykup akcji akceptuje bez większego zastanowienia i jednocześnie ogląda ze wszystkich stron każdy grosz zaplanowany do wydania na inwestycje i rozwój. Potrafią też sobie wyobrazić sytuację, w której rada chce sterować spółką niejako z tylnego siedzenia. Potrafię też sobie wyobrazić, że prezes z każdym rokiem lepiej poznaje nie tylko firmę, którą kieruje, ale także branże, w które owa spółka działa i rządzące nią reguły. Potrafię sobie też wyobrazić, że może nie być zmęczony debatami z głuchą na argumenty radą nadzorczą.

Czy tak było w Netii? Tego nie wiem i pewnie szybko się nie dowiem. Wiem tylko, że były gorące debaty o sposobie wydawania gotówki generowanej przez telekom.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: