Ile za to LTE

Czy transmisja danych z wykorzystaniem LTE to usługa premium? Tak twierdzą niektórzy szefowie operatorów komórkowych. Są też inne strategie cenowe.

Uznanie LTE za usługę premium oznacza ni mniej ni więcej, że sprzedawana jest ona drożej niz „klasyczny” szybki mobilny dostęp do internetu. Zwolennicy takiego cenowego traktowania LTE wychodzą z założenia, że inwestycja w zakup częstotliwości teoretycznie umożliwiających superszybki przesył danych i w zbudowanie sieci musi się szybciej zwracać niż nakłady poniesione na budowę, a potem unowocześnianie sieci 3G. Usługi LTE drożej niż transmisję danych 3G sprzedaje m.in. Orange we Francji. W tym roku różnica jest niewielka – 1 euro – ale jak wyczytałem jakiś czas temu w serwisie TeleGeography – od 2014 roku ma to być już 10 euro. Czy Orange w Polsce pójdzie tym tropem?

Inaczej postępuje Play. Co prawda w zasadzie wszystkim klientom korzystającym z mobilnego internetu oferuje LTE (technologia nie jest dostępna dla starszych taryf, w tym np. dla Play Fresh na kartę), ale ogranicza prędkość. Wprowadził też nowe dedykowane LTE taryfy w ofercie transmisji danych. Ich konstrukcja jest prosta: im niższa cena tym mniejszy opłacony pakiet danych (i tu nie ma nic nowego) i mniejsza maksymalna dostępna prędkość. Ten model kilka lat temu stosował Plus. Mutacją propozycji Play jest oferowanie dostępu do LTE dopiero od pewnego poziomu cen, a tym samym wielkości pakietu danych.

Trzeci model stosuje Plus. Nie ma ograniczeń prędkości. Nie mam rozróżnienia ceny internetu 3G/3,5G/3,75G/LTE. Ale i Plus sygnalizował jakiś czas temu, że będzie chciał zarabiać dodatkowo na internecie. W jaki sposób? Oferując usługi typu class of service. W takiej usłudze klient płaci za to, że ma zapewniony dostęp do szerszego pasma, a przez to szansę na wyższą prędkość transmisji danych.

Czwarty model jest zaprzeczeniem pierwszego opisanego w tym tekście. Są operatorzy oferujący LTE taniej niż HSPA/HSPA+. Dlaczego? Po pierwsze chcą zachęcić do korzystania. Po drugie LTE jest z punktu widzenia operatora bardziej efektywną technologią wykorzystania pasma niż HSPA. A skoro jest bardziej efektywna, to i koszty wytworzenia usługi są niższe. A przy okazji klienci LTE zwalniają co raz bardziej zapchane pasmo w 3G.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: