BSkyB, czy Vivendi

W prezentacji przygotowanej przez zarząd Cyfrowego Polsatu w związku z planem pośredniego przejęcia Polkomtelu roi się od nazw zagranicznych firm, do których porównywane są parametry przyszłej transakcji.

Gdy na spotkaniu z analitykami i dziennikarzami spytano Dominika Libickiego, prezesa CP, do której z nich najlepiej porównywać  „nowy” Cyfrowy Polsat wskazał BSkyB, brytyjską platformę satelitarną, która dostarcza także usługi telekomunikacyjne i stacjonarnego dostępu do internetu.

Moim zdaniem, „na dziś” bardziej adekwatnym wzorcem do porównań jest Vivendi. Francuska grupa mocno siedzi w telewizji (Canal+ Group) i telefonii komórkowej (SFR). Te dwie nogi odpowiadają za ok. 70 proc. jej przychodów. Vivendi ma też dział zajmujący się muzyką (Universal Music Group) i brazylijską spółkę dostarczającą usługi płatnej telewizji oraz dostępu do internetu (GVT).

Szkopuł w tym, że paryska firma realizuje dokładnie odwrotny plan niż ten, który ogłosiła warszawska spółka. Francuzi w najnowszej wersji swej strategii chcą skupić się na mediach. W ostatnich tygodniach pozbyli się działu produkującego gry (Activision Blizzard) i sprzedali kupiony w 2000 roku Maroc Telecom. Wydzielenie SFR i wprowadzenie go na giełdę to plan na 2014 rok. A wszystko po to, by zredukować wielkie długi zaciągnięte na przejęcia związane z budową grupy w dotychczasowym kształcie. Jak poinformowali Francuzi w raporcie za III kwartał, ich dług netto wynosi 16,4 mld euro. Po rozliczeniu transakcji sprzedaży Activision i Maroc Telecom oraz kupna akcji Canal+ zmniejsza się do 7,2 mld euro.

Reklamy

One response to this post.

  1. Posted by Muszynski Jan on 15 listopada 2013 at 14:12

    Solorzowi telewizja jest potrzebna do tego by nachalnie reklamować Plusa i Cyfrowy Bolsat więc uważa że to jest idealne połączenie mimo że w Plusa trzeba ładować pieniądze w inwestycje odwrotnie niż w CP

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: