Z czego wynika ta zwłoka

8 października minął termin składania opinii w konsultacjach projektu dokumentacji aukcji na rezerwację częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz. Dni mijają – dziś jest 27 października – a regulator nie publikuje złożonych opinii.

Aukcja 800 MHz to gorący temat. P4 nie czekając na UKE przekazało mediom swoją bardzo krytyczną opinię tuż po tym, jak dotarła w ręce regulatora. Opinie pozostałych zainteresowanych nie są upublicznione ani przez nich samych, ani przez zobowiązanego do tego regulatora.  Zwykle od zakończenia konsultacji do opublikowania na stronach internetowych UKE  złożonych w konsultacjach opinii mija od tygodnia do dwóch. Tym razem nawet dwa tygodnie nie wystarczyły.

Zastanawiam się dlaczego regulator zwleka i jakoś nie potrafię znaleźć racjonalnych i merytorycznych powodów. Ktoś z Państwa je zna i gotów jest podzielić się w komentarzu swoją wiedzą?

Reklamy

5 Komentarzy

 1. Posted by Spostrzegawczy on 28 października 2013 at 11:15

  § 3. 1. Przetarg, aukcję albo konkurs ogłasza Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zwany dalej „Prezesem UKE”,
  nie później niż w terminie 21 dni od dnia ogłoszenia wyników postępowania konsultacyjnego w tej sprawie.

  Odpowiedz

  • Posted by Tomasz Świderek on 28 października 2013 at 11:30

   Dzięki. Co prawda – IMHO – można to interpretować na co najmniej dwa sposoby, ale jak rozumiem obowiązująca interpretacja brzmi: wywieszamy złożone opinie -> mamy 21 dni.

   Odpowiedz

   • Skoro UKE nie wypracował jeszcze zdania to problem UKE. Może należało najpierw myśleć a potem publikować… 🙂 Nie musi jednak zachowywać się nieelegancko i tzw. opinii publicznej trzymać na dystans. Jest tu niesamowicie wiele sposobów wyjścia z takiego „impasu” i jeśli to termin 21 dni miałby być powodem, to byłby na prawdę blamaż w zakresie umiejętności formalnych….

  • Posted by Tomasz Świderek on 28 października 2013 at 20:16

   Odnoszę wrażenie, że zapis przytoczony przez spostrzegawczego jest dokładnie taki sam, jak w poprzednim rozporządzeniu o przetargach i konkursach na częstotliwości:
   Dziennik Ustaw 2009 r. nr 118, poz. 990:
   § 2. 1. Przetarg albo konkurs ogłasza Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zwany dalej „Prezesem UKE”, nie później niż w terminie 21 dni od dnia ogłoszenia wyników postępowania konsultacyjnego w tej sprawie.
   Przypomnę, że w 2012 roku pasmo 1800 MHz szło w układzie: ogłoszenie konsultacji (31 maja)->zakończenie konsultacji (30 czerwca)->publikacja stanowisk (6 lipca)->ogłoszenie wyników konsultacji (8 sierpnia)->ogłoszenie przetargu (20 sierpnia).

   Odpowiedz

   • Posted by Tomasz Świderek on 28 października 2013 at 21:28

    Dalsze szukanie w prawie chyba daje efekt.
    W „starym” UPT art. 16 brzmiał:
    Art. 16.
    1. Prezes UKE ogłasza rozpoczęcie postępowania konsultacyjnego, określając przedmiot i termin postępowania konsultacyjnego i udostępniając projekt rozstrzygnięcia wraz z uzasadnieniem. Prezes UKE informuje o wszczęciu postępowania konsultacyjnego Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zwanego dalej „Prezesem UOKiK”. W sprawach dotyczących rynków transmisji radiofonicznych i telewizyjnych Prezes UKE informuje o wszczęciu postępowania konsultacyjnego również Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zwanego dalej „Przewodniczącym KRRiT”.

    2. O ile Prezes UKE nie ustali dłuższego terminu, postępowanie konsultacyjne trwa 30 dni od dnia ogłoszenia rozpoczęcia tego postępowania. Wyniki tego postępowania, a także niezastrzeżone stanowiska uczestników postępowania konsultacyjnego ogłaszane są w siedzibie, w biuletynie i na stronie internetowej UKE.
    W „nowym” UPT art. 16 brzmi:
    Art. 16. 1. Prezes UKE ogłasza rozpoczęcie postępowania konsultacyjnego, określając przedmiot i termin postępowania konsultacyjnego i udostępniając projekt rozstrzygnięcia wraz z uzasadnieniem. Prezes UKE informuje o wszczęciu postępowania konsultacyjnego Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zwanego dalej „Prezesem UOKiK”. W sprawach dotyczących rynków transmisji radiofonicznych i telewizyjnych Prezes UKE informuje o wszczęciu postępowania konsultacyjnego również Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zwanego dalej „Przewodniczącym KRRiT”.

    2. O ile Prezes UKE nie ustali dłuższego terminu, postępowanie konsultacyjne trwa 30 dni od dnia ogłoszenia rozpoczęcia tego postępowania. Wyniki tego postępowania ogłaszane są w siedzibie oraz na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zwanej dalej „stroną podmiotową BIP UKE”, poprzez ogłoszenie niezastrzeżonych stanowisk uczestników tego postępowania.

    Różnica:
    było: Wyniki tego postępowania, a także niezastrzeżone stanowiska uczestników postępowania konsultacyjnego ogłaszane są (…).
    jest: Wyniki tego postępowania ogłaszane są (…) poprzez ogłoszenie niezastrzeżonych stanowisk uczestników tego postępowania.

    A dalej jedziemy z § 3. 1. rozporządzenia.
    Czy się mylę?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: