Nie pamięta wół, jak cielęciem był

Czasy, w których P4 było pięknym i młodym challangerem zmagającym się z W3 i ich prawnikami bezpowrotnie minęły. Teraz operator sieci Play jest pełnokrwistym członkiem B4.

Większość mego życie przypada na czasy PRL. Czasy, w których istniała i działała cenzura. Dzięki temu nauczyłem się czytać między wierszami. To bardzo się dziś przydaje, gdy bierze się do ręki jakaś informację prasową przygotowaną przez dział PR, albo dokument zawierający opinię lub propozycję.

O opinii P4 na temat warunków aukcji na częstotliwości 800 MHz i 2600 MHz już raz ta tym blogu wspomniałem. Teraz wracam do tego dokumentu.

Przedstawiając do konsultacji projekty dokumentacji przetargowej UKE zaproponowało by uczestnik złożył oświadczenie:

Oświadczam, że reprezentowany podmiot poniósł w latach 2009 – 2012 inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną na kwotę przekraczającą 250 000 000 złotych (słownie: dwieście pięćdziesiąt milionów złotych).

Inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną to pojęcie bardzo szerokie, a z drugiej strony dość precyzyjne. Budowa sieci dostępowej w technologii FTTH jest inwestycją telekomunikacyjną. Tak samo jak budowa sieci dostępowej w technologii DOCSIS3.0, albo budowa światłowodowej sieci szkieletowej, albo budowa, czy modernizacja sieci radiowej telefonii komórkowej.

Co ważne, w zapisie nie jest sprecyzowane gdzie, czyli w jakim kraju miałyby być poniesione te nakłady inwestycyjne.

Co na to P4? Najpierw operator chwali pomysł:

P4 z aprobatą przyjmuje zawarcie we Wzorze Oferty Wstępnej wymogu złożenia oświadczenia o tym, że uczestnik Aukcji poniósł w latach 2009 –2012  inwestycje  w  infrastrukturę  telekomunikacyjną  na  kwotę przekraczającą  250 000 000  złotych  (słownie:  dwieście  pięćdziesiąt milionów złotych).

A w następnym zdaniu przedstawia swoją interpretację, w której zawęża pojęcie inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną:
Wymóg ten powoduje, że do aukcji służącej rozdysponowaniu kluczowych dla rynku pasm o charakterze pokryciowym (800 MHz) i pojemnościowym (2,6 GHz) przystąpią tylko wiarygodni gracze rynkowi, legitymujący się stosownym doświadczeniem w zakresie planowania, budowy i utrzymania sieci radiowych.

O tym, że sformułowanie legitymujący się stosownym doświadczeniem w zakresie planowania, budowy i utrzymania sieci radiowych nie jest oczywistą pomyłką pisarską upewniają nas postulowane przez P4 zmiany w dokumentacji:
W ocenie P4, spełnienie warunku wykazania się historycznymi inwestycjami powinno nastąpić wyłącznie w przypadku, gdy:

·  inwestycje te dotyczyły własnej infrastruktury telekomunikacyjnej dla potrzeb świadczenia usług telefonii ruchomej;

·  były dokonane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

·  były dokonane samodzielnie przez dany podmiot, a nie w drodze nabycia (np. w wyniku przejęcia) innego podmiotu, który tych

inwestycji dokonał,

·  były dokonane na przestrzeni lat 2008 – 2012;

·  opiewały na kwotę przekraczającą 1 500 000 000 zł.

P4 ma też alternatywną wersję:

(…) na wypadek gdyby Prezes UKE nie zdecydował się na wydłużenie badanego okresu inwestycji, postulujemy, aby warunkiem uczestnictwa w Aukcji były historyczne inwestycje uczestnika Aukcji, dokonane w latach 2009 – 2012, w kwocie przekraczającej 1 200 000 000 zł.

Uzasadnienia tych zmian napisanego przez P4 nie będą przytaczał.

Napiszę tylko, że były challanger chce wyciąć z przetargu podmioty zagraniczne, takie np. jak bardzo duzi operatorzy komórkowi działający poza granicami Polski, w tym np. Vodafone, które było współudziałowcem Polkomtelu. Chce też wyciąć wszystkich operatorów telefonii stacjonarnej albo telewizji kablowej (w Holandii o pasmo 800 MHz starały się telewizje kablowe UPC i Ziggo), którzy działają na naszym rynku. A na wszelki wypadek proponuje o 12 miesięcy rozszerzyć okres inwestycji i sześciokrotnie zwiększa ich wartość (w wersji alternatywnej wzrost kwoty jest niespełna pięciokrotny). To powinno skutecznie zawęzić grono firm mogących uczestniczyć w aukcji do B4. Taki TP Emitel, który startował po częstotliwości 1800 MHz też już by się zapewne nie zmieścił. Planujące dziś wejście na polski rynek P4, też by nie miało szans.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: