Najdroższa czwórka

Kilka dni temu na blogu pojawiła się króciutka notka o raporcie na temat taryf do smartfonów w krajach Unii Europejskiej. Szczęśliwie w weekend znalazłem chwilę czasu, by uważnie przeczytać raport.

Na moje oko po lekturze raportu można postawić tezę, że wszędzie tam, gdzie na rynku jest Vodafone, Deutsche Telekom, Telefonica i Orange, tam taryfy smartfonowe są drogie. Gdy pojawia się jakiś alternatywny gracz niezwiązany z wielkimi grupami telekomunikacyjnymi, jest szansa na niższe ceny nie tylko transmisji danych, ale także rozmów i SMS. Średnia cena GB danych u chellengera jest 10 razy niższa niż u operatorów z najdroższej czwórki.

Lektura raportu pozwala także zrozumieć dlaczego wielkim telekomom – do tego grona zaliczam na polskim rynku (z racji przynależności do grupy kapitałowej Orange) Telekomunikację Polską – zależy na tym, by na europejskim rynku pozostało – tak jak w USA – trzech, czy czterech dużych graczy i troszkę nieliczącego się w statystykach telekomunikacyjnego planktonu. Dla mnie jest oczywiste, że gdyby do tego doszło, to czterech najdroższych dobre, sprawdzone na rodzimym gruncie  wzorce cenowe szybciutko przeniosłoby na rynki, na których dziś ceny są niskie.

Inaczej rzecz ujmując, klienci powinni lubić i szanować challengerów, bo to tylko za ich sprawą ceny usług komórkowych stają się dostępne na każdą kieszeń. Każde przejęcie któregoś z nowych operatorów przez jakąś firmę z najdroższej czwórki obniża konkurencję i grozi realizacją wymarzonego przez największych scenariusza. Dlatego w pełni zgadzam się z zaleceniami autorów raportu, że nie wolno dopuścić do przejęcia challangera przez operatora zasiedziałego, albo którąś z wielkich firm telekomunikacyjnych nieobecnych na lokalnym rynku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: