O EBITDA P4

W dzisiejszym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Zygmunt Solorz-Żak podkreślił, że P4 inaczej liczy EBITDA niż pozostali operatorzy. Przed rokiem, gdy pojawiła się ta sama kwestia zapytałem wprost szefa P4 o ewentualne różnice. Postał nawet tekst, ale serwis dla którego go napisałem nie zdecydował się na publikację.

W Barcelonie P4 poinformowało, że przy 3,44 mld zł przychodów miało w 2012 roku 1,23 mld zł zysku EBITDA. Wysoka marża EBITDA zaintrygowała dziennikarkę „Rzeczpospolitej” i zapytała o nią w wywiadzie z prezesem i głównym właścicielem Polkomtelu. Zygmunt Solorz-Żak odpowiedział:
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku na poziomie EBITDA i jesteśmy nadal najbardziej rentownym operatorem. Pamiętajmy też, że Play inaczej liczy EBITDĘ i nie można jej porównywać z wynikiem trzech pozostałych operatorów. Jakkolwiek jednak liczyć, nasza marża EBITDA jest wyższa od podanej przez Playa i jest najwyższa wśród wszystkich operatorów. W 2012 roku poprawiliśmy ją w porównaniu z wynikiem z 2011 roku”.

Na czym polega owa różnica w liczeniu EBITDA? O to zapytałem wiosną ubiegłego roku prezesa P4. Jak mi wówczas powiedział Jorgen Bang-Jensen, firma koszty subsydiów do telefonów sprzedawanych nowym klientom traktuje jako inwestycję i następnie amortyzuje je przez 12 miesięcy.

Co to oznacza? W praktyce – dzięki subsydiom – amortyzacja, która jest elementem EBITDA jest wyższa o kilkaset milionów rocznie.

Ile dokładnie? Tego nie wiemy. Można to próbować oszacować czyniąc całą masę założeń dotyczących churn, liczby nowych klientów, którzy zdecydowali się na subsydiowany telefon, jak i wysokości subsydiów. Według moich szacunków (przyjąłem m.in. churn na poziomie 15 proc. i subsydia w wysokości 400 zł na urządzenie) EBITDA poprawiona była o ok. 340 mln.

Podkreślam, że szacunki te są obarczone sporym ryzykiem błędu. Mogą być zarówno zawyżone, jak i zaniżone.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: