Czas podgrzać spekulacje

Austriacki dziennik „Witschafts Blatt” swym wtorkowym artykułem o przejęciach jakie Telekom Austria planuje w Europie Wschodniej otworzył pole do całkiem ciekawych spekulacji, które sięgnąć mogą także Polski.

Co napisali austriaccy dziennikarze powołując się na dobrze poinformowane źródła? Po pierwsze, że TA chce przejmować w Europie Wschodniej, a celem mogą nie tylko operatorzy komórkowi, ale także stacjonarni i operatorzy telewizji kablowej. Pod drugie, że jest zainteresowany przejęciami głównie w krajach, w których jest już obecny. Po trzecie, że finanse TE pozwalają tylko na stosunkowo niewielkie przejęcia realizowane samodzielnie. Po czwarte, że TA rozważa przeniesienie wszystkich swoich wschodnioeuropejskich inwestycji telekomunikacyjnych do osobnej spółki, której współwłaścicielem miałby zostać Carlos Slim, meksykański magnat telekomunikacyjny i najbogatszy człowiek świata. Slim miałby objąć za gotówkę 79 proc. udziałów owej spółki. Reszta należałaby do TA. Tym samym spółka miałaby pieniądze na dalsze inwestycje.

Po opisaniu informacji wyczytanych w  „Witschafts Blatt” mogę pospekulować. Otóż potrafię sobie wyobrazić, że skoro inwestycje mają być w Europie Wschodniej, to mogą być też w Polsce. Przypominam w tym miejscu o letnich spekulacjach polskich mediów, że najbogatszy człowiek świata całkiem serio myśli o zainwestowaniu w polską telekomunikację. Cele mógłby mieć dwa – Netia i P4, a właściwie P4 i Netia.

Teraz czas odbyć dyskusję z samym sobą, czy to realne. Odpowiedź brzmi: a czemu nie. Netia jest spółką giełdową i zawsze może zostać przejęta. Zresztą jej zarząd w czasie letniej fali plotek o możliwym przejęciu, przyznał, że jest zainteresowanie firmą. A P4? Ta firma też może zostać przejęta o ile zainteresowany zaoferuje dobrą cenę, którą zaakceptują Panos Germanos i Thor Björgolfsson.

Ale czy przejęcie już dziś całego P4 byłoby w interesie Carlosa Slim i obecnych właścicieli? Moim zdaniem całkiem realny jest scenariusz, że Slim dołączy do udziałowców operatora sieci Play i to jego pieniądze pomogą sfinansować P4 zarówno zakup częstotliwości 1800 MHz w tym roku, jak i 800 MHz i – być może – 2600 MHz w 2013 roku, a potem także budowę sieci LTE z wykorzystaniem tych częstotliwości. Moim zdaniem jest to rozwiązanie najbardziej realne. Proszę zauważyć, że i w Austrii – w Telekom Austria –ni w Holandii – w KPN – ma po dwadzieścia kilka procent akcji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: