Prawie koniec MVNO Cyfrowego Polsatu

Cyfrowy Polsat to kolejny MVNO, który schodzi z mobilnej sceny. Formalnie nie zniknie, póki będzie miał klientów, ale zaprzestaje sprzedawania usług nowym klientom. Teraz telefony komórkowe klientom Cyfrowego Polsatu będzie oferował Polkomtel, który ma dla nich przygotować specjalną ofertę.

Klienci MVNO CP, którym kończy się umowa okresowa będą namawiani do skorzystania z oferty Polkomtelu, ale – jeśli nie będą chcieli zmienić operatora – będą mogli dalej korzystać z taryf CP.

Formalnie historia CP jako MVNO zaczęła się 8 czerwcowego dnia w 2006 roku, tego samego dnia, w którym P4 podpisało umowę o roamingu krajowym z Polkomtelem. Formalnie CP jako MVNO wystartował ponad dwa lata później – 1 lipca 2008 roku.

Wygląda na to, że te dwa lata zaważyły na powodzeniu przedsięwzięcia. W czerwcu 2006 roku w polskich sieciach komórkowych działało 32,5 mln SIM. Dwa lata później już  41,7 mln. Play, który wystartował w połowie marca 2007 roku miał w chwili rozpoczęcia działalności przez CP ponad 1,4 mln SIM aktywnych w swojej sieci.

MVNO CP przez pierwsze dwa lata tkwił w marazmie. Sytuacja zmieniała się w jakiś czas po tym, jak do CP z Orange przyszła Beata Białkowska. Za jej sprawą pojawiły się oferty powiązane z telewizją satelitarną i liczba użytkowników MVNO zaczęła systematycznie, choć powoli rosnąć. Były kwartały, w których MVNO CP zdobywał więcej klientów kontraktowych niż np. PTC, czy PTK Centertel. Ale i tak rósł wielokrotnie wolniej niż Play.

Spytałem Dominika Libickiego, prezesa Cyfrowego Polsatu dlaczego wygasza MVNO. Przyznał wprost, że projekt się nie powiódł i nie ma sensu go dalej ciągnąć, skoro jest możliwość zaoferowania klientom CP dedykowanych ofert Polkomtelu. Powiedział, że nie udało się doprowadzić do sytuacji, by całe rodziny korzystały z usług CP.

– W naszej bazie klientów gospodarstwo domowe liczy średnio 3,2 osoby (w Polsce średnio 2,8 osoby – przyp t.św.). Gdyby wszyscy mieli karty SIM, MVNO miałoby dziś ok. 500 tys. klientów – mówił Libicki.

Przy ilu aktywnych kartach SIM jest biznesowy sens utrzymywania MVNO? Kilka lat temu słyszałem opinię, że potrzeba 600 tys. Od tego czasu sporo się na rynku zmieniło – spadły ceny i MTR, wzrosła liczba SIM, wielosimowość nie jest rzadkim zjawiskiem – więc ta liczba mogła równie dobrze wzrosnąć, jak i spaść.

Co ciekawe MVNO od półtora roku miał EBITDA na poziomie zera, co oznacza, że nie trzeba było do niego dokładać. Bez wątpienia pomagała mu w tym asymetria MTR, która jednak skończyła się w sierpniu 2011 roku.

Pieniądze zainwestowane w MVNO nie zostaną utracone. Systemy informatyczne zbudowane na potrzeby operatora komórkowego będą wykorzystywane do obsługi dotychczasowych klientów – póki będą – oraz do obsługi klientów mobilnego internetu. Tej bowiem działalności CP nie wygasza. – To nasz core business – mówi Libicki.

Reklamy

2 Komentarze

 1. Posted by qwerty on 22 marca 2012 at 14:27

  Na gsm.biz.pl pojawił się news że Play planuje uruchomienie HSPA+ DC. Może Pan dowiedziałby się więcej 🙂

  Odpowiedz

  • Posted by Tomasz Świderek on 22 marca 2012 at 21:31

   Hymm, chyba gdm.biz.pl ma lekki lag 😉 Uruchomili to 10 miesięcy temu 😉 Zaczęli od Warszawy, a potem inne duże miasta.

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: