Co czwarty klient Free przyszedł z Orange

Free Mobile, działający niespełna dwa miesiące czwarty francuski operator komórkowy nieźle namieszał na tamtejszym rynku. W mojej prasówce nie ma tygodnia bez niusa, albo dwóch na temat tej firmy. Czytanie tych informacji to pouczająca lektura dająca wiedzę m.in. o tym jak działa PR.

Na wstępie pierwsza generalna uwaga: wszyscy francuscy zasiedziali operatorzy komórkowi już teraz zapowiadają, że ten rok będzie dla nich ciężki, bo nastąpi spadek przychodów i rentowności EBITDA, a winę zwalają na Free. Można więc śmiało powiedzieć, że 1,5 mln klientów, jakich Free zdobyło w ciągu pierwszych sześciu tygodni działania (nasz Play 1,5 mln SIM miał w siódmym kwartale działalności), to dopiero początek. Konkurenci liczą się z dalszymi bolesnymi stratami i zapewne szykują się do wprowadzenia taryf, które pozwoliłby im nawiązać walkę z Free. A to oznaczałoby spory spadek cen i tym samym wpływów.

Z francuskiej prasy dowiedziałem się wreszcie skąd przychodzą klienci Free. Szef France Telecom przyznał, że z 1 mln 34 tys. klientów, którzy między początkiem roku a 22 lutego odeszli z francuskiej sieci Orange ok. 40 proc. przeszło do Free. W tym czasie w ujęciu netto – klienci zdobyci minus klienci utraceni – Orange straciło 201 tys. klientów.

W ubiegłą środę Bouygues Telecom przyznał, że ze 159 tys. klientów, których netto stracił w tym roku 134 tys. wybrało Free. W ujęciu brutto z Bouygues Telecom od początku roku odeszło 525 tys. klientów. Dzień później trzeci gracz – należący do grupy Vivendi SFR – poinformował, że do końca lutego netto stracił 208 tys. klientów. Francuskie media są zdania, że w sumie tamtejsza Wielka Trójka na rzecz Free straciła co najmniej 835 tys. klientów.

Do 1,5 mln sporo brakuje. Francuscy dziennikarze szacuję, że kolejne 500 tys. SIM to karty kupione z miesięcznym zobowiązaniem 2 euro (60 minut rozmów i 60 SMS), a reszta to klienci utraceni przez MVNO, w tym 40 tys. klientów Virgin Mobile.

Iliad, właściciel Free wyniki za 2011 rok podaje 8 marca. Jest szansa, że poda własne statystyki dotyczące rozwoju tej sieci.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: