Dziewicza marka MVNO w sieci Play?

Co może z newsem zrobić dziennikarz niepracujący etatowo? Teoretycznie może próbować go sprzedać za jakieś tam pieniądze gazecie, czy też serwisowi internetowemu. Może też opublikować na blogu i patrzeć czy i ewentualnie jak szybko informacja trafi do mediów mainstreamowych oraz, czy te zechcą się powołać na źródło. Ta notka świadczy o tym, że wybrałem tę drugą drogę.

Wiewiórki, czyli – jak pisze się w gazetach i serwisach internetowych – dobrze poinformowane źródła twierdzą, że P4, operator sieci Play, szykuje „gruby” projekt związany z MVNO. Gruby, bo MVNO w sieci P4 ma wprowadzić na nasz rynek markę znanego europejskiego operatora komórkowego. Operator, który od lat działa jako MVNO.

Próba potwierdzenia informacji, czyli telefon do rzecznika P4 z pytaniem, czy prawdą jest, że projekt MVNO z „grubym” partnerem jest bardzo zaawansowany przyniósł standardową odpowiedź. Brzmiała mniej więcej tak: od jakiegoś czasu rozmawiamy z różnymi firmami o uruchomieniu MVNO w naszej sieci.

Nie mam więc 100 proc. pewności, że projekt wypali. Co prawda wiewiórki twierdzą, że przygotowywane są już karty SIM, co by znaczyło, że pomysł jest bardzo, ale to bardzo zaawansowany, ale zawsze pozostaje jakiś procent niepewności. Wszak w rozmowach coś może się zablokować. Albo mogą się – z jakichś powodów – zmienić priorytety, którejś ze stron.

W tym miejscu nadszedł czas, by ujawnić nazwę MVNO. Wiewiórki powiedziały mi, że tajemniczym partnerem P4 jest firma, która będzie miała prawo do używania na polskim rynku marki Virgin Mobile, czyli pierwszego na świecie MVNO, który na rynku brytyjskim działa od 1999 roku.

Przeszukałem sieć, by sprawdzić, czy gdzieś pojawiały się informacje o polskich planach firmy, której właścicielem jest Richard Branson. Przyznam, że nie znalazłem. Virgin Mobile nie ma np. w prowadzonym przez UKE wykazie MVNO. Inna sprawa, że liczący 311 pozycji wykaz ostatni raz był aktualizowany 2 lutego 2011 roku. Ale tu mogę być prawie pewien, że jeśli pojawiłby się ktoś nowy, to nastąpiłaby jego aktualizacja.

Z sieci dowiedziałem się za to, że kilka dni temu szef Virgin Mobile zapowiedział, że firma chce w ciągu pięciu wydać 300 mln dolarów na to by zostać największym MVNO w Ameryce Południowej. Dowiedziałem się też, że na niektórych rynkach Virgin Mobile działa na zasadzie franczyzy. A to zwiększa prawdopodobieństwo, że wiewiórki przekazały precyzyjną informację.

Reklamy

4 Komentarze

 1. Tomku… Na czym polega taki biznes franczyzowy w przypadku telekomów? Po prostu taki Play będzie płacił Virgin za używanie jego/jej marki?

  Odpowiedz

  • Posted by Tomasz Świderek on 22 lutego 2012 at 15:30

   Kamil, Play jest tu dawca sieci dla MVNO i będzie za to dostawał pieniądze, tak jak np. Plus dostaje kasę na udostępnienie sieci Lycamobile. Franczyzobiorcą jest firma, która negocjuje umowę z P4. Zasad współpracy niestety nie znam ;-(

   Odpowiedz

 2. […] Informacje o starcie Virgin Mobile w Polsce i partnerstwie z Play przedstawił Tomasz Świderek, na swoim blogu, dobrze poinformowany w branży […]

  Odpowiedz

  • Posted by Tomasz Świderek on 7 marca 2012 at 20:28

   Wiewiórki ćwierkają, że P4 będzie miało iUrządzenia z oficjalnej dystrybucji. Ile w tym prawdy? Szacuję prawdopodobieństwo na 90 proc.

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: