Tak minął dzień

Odnoszę wrażenie, że inwestorom giełdowym spodobało się to co Nokia zaprezentowała w środę na Nokia World. Co ważne, w zagranicznych serwisach internetowych – i tych specjalistycznych i tych agencji prasowych – o nowych telefonach Nokii pisze się zazwyczaj neutralnie, jeśli nie ciepło.

Przez większość środowych notowań akcje Nokii zachowywały się lepiej niż europejskie indeksy. W porannej części sesji wręcz wyróżniały się na tle rynku. To moim zdaniem świadczy, że inwestorzy giełdowi pozytywnie przyjęli informacje o dwóch nowych smartfonach Nokii działających pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Phone 7,5 Mango, jak i zwykłe telefonach z nowej serii Asha.

W relacjach mediów – moim zdaniem – w zasadzie także przeważał ton co najmniej neutralny, co moim zdaniem świadczy o tym, że firma dostarczyła to co obiecywała: na Boże Narodzenie klienci z sześciu krajów Europy Zachodniej oraz z kilku innych państw będą mogli – o ile będą mieli na to ochotę – cieszyć się nowymi smartfonami fińskiego producenta. W tym gronie nie ma Polskie, ale jak zapowiedział na Twitterze Piotr Bubak, dyrektor marketingu Nokia Poland, u nas smartfony Lumia pojawią się na początku 2012 roku. Dla Nokii, jak i dla wielu innych producentów jesteśmy europejskim krajem tzw. drugiego rzutu.

Patrząc na środową reakcję rynków finansowych na informacje z Nokii warto pamiętać, że po ogłoszeniu przez Appla wcześniej w tym miesiącu premiery iPhone 4S kurs akcji tego światowego lidera w wyznaczaniu trendów na rynku smartfonów poszły w dół, bo inwestorzy poczuli się zawiedzeni tym co zobaczyli. Warto też przypomnieć sobie jedno z giełdowych porzekadeł: kupuj plotki sprzedawaj fakty. W przypadku Appla faktem są rekordowe zamówienia na iPhone 4S zebrane w przedsprzedaży. Fakty w wydaniu Nokii dopiero nadejdą.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: