Podbijanie bębenka

Od kilkudziesięciu godzin sieć kipi od newsów o Nokii. Mnożą się oczekiwania dotyczące smartfonów, które w Londynie w środę pokaże największy światowy producent telefonów komórkowych. I co rusz pojawiają się opinie, że to najważniejsze w historii doroczna konferencja Nokii.

Nokia przez ostatnie kilkanaście miesięcy żegluje po wzburzonym morzu. Odnoszę wrażenie, że kanadyjski kapitan mocno trzyma w dłoni ster i zmierza do celu, który publicznie ogłosił w lutym. Czy Windows Phone będzie bezpiecznym portem dla fińskiej firmy i pozwoli jej wrócić do gry na rynku najbardziej zaawansowanych technologicznie smartfonów? Moim zdaniem jest na to szansa. WP 7,5 Mango wygląda na solidny system operacyjny. A telefony komórkowe Nokia umie projektować i produkować. Na dodatek Nokia może być pewna, że dostanie od Microsoftu solidne wsparcie marketingowe. Podstawy do osiągnięcia sukcesu więc są.

To co mnie niepokoi, to podbijanie bębenka przez media. Z jednej strony pompowane są oczekiwania, a z drugiej budowany klimat, że tegoroczne Nokia World jest dla Finów konferencją ostatniej szansy. Moim zdaniem rozczarowania tym co zaprezentuje Nokia być nie powinno, ale czy to oznaczy, że zostaną spełnione rozbudzone oczekiwania?

Pisząc tę notkę popatrzyłem na kurs akcji Nokii na tle indeksów FTSE Eurotop 100 i Nasdaq. Zarówno w ostatnim miesiącu, jak i w ciągu ostatnich trzech miesięcy akcje fińskiej firmy zachowywały się wyraźnie lepiej od tych indeksów. Żeby było jeszcze ciekawiej, zachowywały się lepiej od papierów benchmarkowego dla spółek technologicznych Apple. Inaczej mówić inwestorzy ulokowali w Nokii nadzieje.

Moim zdaniem o tym, czy Nokii udało się wrócić do gry, czy nie będziemy mogli mówić najwcześniej w styczniu, 2012 roku, gdy spółka poda wyniki za IV kwartał 2011 roku, w tym te najważniejsze, czyli dotyczące sprzedaży smartfonów. A pełniejszy obraz zyskamy w kolejnych kwartałach. Dlatego po tegorocznym Nokia World ani nie pogrzebię Nokii, ani nie postawię jej na podium. Jak znam współczesne zero-jedynkowe media, będę osamotniony.

Reklamy

3 Komentarze

  1. Posted by Szyba on 26 października 2011 at 10:55

    Myślę, że red. Bębenkowi nie spodoba się tytuł 🙂

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: