Uśrednione 1800 MHz

Niemal 73 mln euro wynosi wartość rynkowa bloku 2×5 MHz w paśmie 1800 MHz wyliczona na podstawie cen osiąganych w przetargach w Europie Zachodniej. Jeśli odrzucimy bardzo wysokie stawki płacone we Włoszech, to średnia spada do ok. 21,3 mln euro za blok 2×5 MHz.

Tak się doskonale złożyło, że w ostatnich kilkunastu miesiącach w różnych zakątkach Europy rządy sprzedawały na aukcjach bloki częstotliwości z pasma 1800 MHz. W efekcie łatwo jest stworzyć rynkowy ranking cen tego pasma. A tym samym jest benchmark dla oczekiwanego polskiego przetargu, w którym regulator na sprzedaż wystawić ma w sumie 25 MHz.

Uczestnictwem w przetargu zainteresowani będą zapewne wszyscy obecni na rynku gracze, a najbardziej chyba P4. Aby operator sieci Play miało tyle samo częstotliwości w tym paśmie co trzeciej najwięksi konkurenci powinno kupić 2×10 Mhz. Ile za nie zapłaci? Licząc po średniej cenie z przetargów powinno się liczyć z wydaniem od ok. 42 mln euro do ok. 145 mln euro.

Najtaniej, bo 20,1 euro za blok 2×5 MHz, zapłaciła w Szwecji Telia Sonera. Najdrożej – 159,1 mln euro –  Vodafone we Włoszech. W hiszpańskim przetargu poza ceną za blok liczyła się zadeklarowana kwota inwestycji w budowę sieci do końca 2013 roku. Zwycięzca przetargu – Yoigo – zobowiązało się zainwestować 300 mln euro.

W zasadzie wszystkie sprzedawane w tym roku bloki pasma 1800 MHz kupowane były z myślą o uruchomieniu z usług w technologii LTE. Jak pokazały dotychczasowe doświadczenia, ta częstotliwość świetnie nadaje się do wykorzystania w miastach. LTE w paśmie 2600 MHz – ze względu na zasięg – z ekonomicznego punktu widzenia opłaca się tylko w centrach miast.

Reklamy

2 Komentarze

 1. min=20,1M, średnia=21,3M?
  To nie licząc Włoch rozpiętość cen musiała być zupełnie minimalna. Skąd aż taka harmonia?

  No chyba że w Szwecji to było 20,1 a nie 20,1M (niby tak jest w tekście)…

  Odpowiedz

  • Posted by Tomasz Świderek on 18 października 2011 at 20:02

   Rozpiętość była na prawdę niewielka. Cena 2×5 MHz oscylowała wokoł 21 M euro. Niestety trudno mi jest powiedzieć dlaczego włosi płacili tak dużo. W Niemczech by

  • a to poboczna częstotliwość (bój szedł o 800 MHz), w Hiszpanii był to dodatkowy przetarg (takie wyrównanie szans) przed głównym przetargiem. A Szwedzi rządzą się swoimi prawami (2600 MHz poszło drożej niż 800 MHz).
  • Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: