Mocne słowa KE o działaniach TP

Po trzech miesiącach od wydania decyzji Komisji Europejskiej o nałożeniu przeszło 127 mln euro kary na Telekomunikację Polską za blokowanie konkurencji na rynku szerokopasmowego dostępu do internetu mamy wreszcie możliwość zapoznania się z jej treścią. KE w decyzji używa mocnych sformułowań i obwinia ją za stan internetu w Polsce.

„Skutkiem zachowania TP jest niski wskaźnik penetracji szerokopasmowego dostępu do Internetu”.

„Skutkiem zachowania TP jest niska średnia prędkość połączenia”.

„Skutkiem zachowania TP są wysokie ceny detalicznych usług szerokopasmowych”.

Te trzy powyższe stwierdzenia to cytaty z treści decyzji KE. W dokumencie są też inne sformułowania mocno niekorzystne dla wizerunku operatora. Poniżej kilka cytatów jakie znalazłem w czasie pierwszego, przyznam, że bardzo szybkiego czytania liczącej 264 strony decyzji.

„W odpowiedzi na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń i w trakcie spotkania wyjaśniającego TP stwierdziła, że Komisja nie jest organem właściwym do badania postępowania TP na rynku usług dostępu szerokopasmowego do Internetu w Polsce”.

„Już w 2003 r. TP realizowała pod nadzorem Wiceprezesa Zarządu TP projekt  zatytułowany „Uwolnienie pętli lokalnej”, który miał na celu „utrudnianie  operatorom [alternatywnym] dostępu do pętli lokalnej” oraz „jak najdłuższe  utrzymanie klientów TP S.A”. W korespondencji między członkami kadry  kierowniczej TP wyższego szczebla z października 2003 r. jako jedno z  osiągnięć wymienia się: „budowa procesu LLU pod kątem maksymalnego  utrudnienia operatorom [alternatywnym] uzyskania informacji o strukturze sieci  TP”.

„Strategia podejścia TP do hurtowych usług szerokopasmowych jest  przedstawiona także w wewnętrznej prezentacji TP z dnia 15 kwietnia 2005 r., zgodnie z którą „strategią TP jest minimalizowanie sprzedaży PKO [Pionu Klientów Operatorów – działu hurtowego TP] w celu ochrony przychodów detalicznych.” Z tej samej prezentacji wynika, że przed wprowadzeniem w 2006 r. pierwszej oferty BSA TP była zainteresowana opóźnianiem procesu wprowadzanie produktu BSA. W prezentacji tej przewiduje się „[r]ozpoczęcie projektu pilotażowego mającego na celu opóźnienie wdrażania oferty regulacyjnej [BSA].”

„Akta zgromadzone przez Komisję zawierają dowody wskazujące, iż w trakcie negocjacji umów o dostępie BSA lub LLU TP reprezentowały osoby, które nie były upoważnione do wyrażenia zgody na zmiany w projektach umów proponowane przez OA (operatorów alternatywnych – przyp. t.św.)”.

„TP argumentowała również, że nie ma obowiązku oddelegowania do prowadzenia negocjacji osób upoważnionych do akceptacji w imieniu operatora zasiedziałego propozycji przedstawionych przez OA”.

Wszyscy zainteresowani historią procesu liberalizacji rynku telekomunikacyjnego w Polsce powinni dokładnie przeczytać decyzję KE.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: