Bacik

W ostatnich dniach roboczych kadencji Anny Streżyńskiej na stanowisku prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej wiele się działo w UKE. Nieźle to widać na stronie WWW urzędu.

W tym wpisie skupię się na czterech ostatnich informacjach z piątku 6 maja, czyli na wynikach konsultacji projektów decyzji umownie zwanych MTR za inwestycje. Sprawa była długo negocjowana z operatorami komórkowymi, wydawało się że wszystko zostało ustalone, wyjaśnione i w końcu kwietnia wszyscy czterej zainteresowani złożyli swoje propozycje. Potem – zgodnie z przepisami prawa – na stronach WWW UKE pojawiły się projekty decyzji i nadszedł czas składania opinii.

Naiwnie sądziłem, że jeśli ktoś coś będzie miał przeciw, to będą to operatorzy stacjonarni, którzy mogą uznać, że spowolnienie obniżek stawek MTR zwiększy im koszty. Tu trafiłem. Głos zabrał KIGEiT, ale jego uwagi dotyczyły tylko dwóch operatorów: Polskiej Telefonii Cyfrowej i Polkomtelu. Tak się składa, że akurat ci dwaj operatorzy w tracie szczegółowo opisywanych w komunikatach UKE negocjacji mieli najwięcej uwag i zastrzeżeń.

Mocno się zdziwiłem, gdy zobaczyłem, że PTC ma uwagi (fachowo się to nazywa stanowiskiem) dotyczące decyzji dla P4. Co krytykuje? Oczywiście asymetrię stawek. Warto w tym miejscu przypomnieć, że już w czasie negocjacji, pod koniec lutego, gdy zbliżał się kolejny termin ich zakończenie, PTC podniosło ten nie będący z założenia tematem rozmów problem, a Polkomtel podchwycił wówczas temat. Interesów P4 bronił wówczas KIGEiT.

Przed ponad 20 laty szwedzcy związkowcy uczyli mnie, że taka wrzutka w ostatniej fazie negocjacji nie buduje zaufania co do intencji wrzucającego i nie należy tego robić.

Wniesienie opinii przez PTC i KIGEiT będzie miało swoje reperkusje. Według mojej najlepszej wiedzy, już we wtorek PTK Centertel dostanie decyzję UKE w sprawie spowolnienia obniżek MTR za inwestycje, a pozostali operatorzy będą musieli poczekać. UKE musi zważy argumenty podniesione w opiniach i teoretycznie na tej podstawie może jeszcze zmieniać projekty decyzji, a nawet jeśli tego nie zrobi, to będzie musiało uzasadnić dlaczego argumenty są niesłuszne.

A to oznacza, że w przypadku PTC i Polkomtelu aktualne są także ogłoszone w marcu projekty decyzji o ostrym cięciu stawek już od 1 lipca 2011 roku. Konsultacje tych projektów skończyły się 4 kwietnia i zapewne w UKE są już gotowe do podpisania decyzje. Ot taki bacik.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: