Prognozy Cisco są imponujące

Cisco przedstawiło właśnie zaktualizowane prognozy dotyczące mobilnej transmisji danych. Firma przyznaje, że w 2010 roku wzrost był wyższy niż oczekiwany i podniosła prognozy na najbliższe pięć lat. W swym raporcie zaznacza, że wzrost w takich regionach jak Europa Środkowa i Wschodnia będzie większy niż średnia światowa.

Zestawienie Cisco jest niesamowicie ciekawe. Wynika z niego, że jeden smartfon przesyła tyle danych co 24 zwykłe komórki. Z kolei jeden tablet tyle co pięć smartfonów. Zaś jeden laptop podłączony do mobilnej sieci więcej niż cztery tablety.

Cisco twierdzi, że w tym roku video będzie odpowiadało za 50 proc. przesyłu danych w sieciach mobilnych na świecie. Za pięć lat udział ma wzrosnąć do 2/3. Jak zauważa Derek McManus, CTO w O2 UK, oglądając w smartfonie film z YouTube zużywamy tyle pojemności sieci co jednocześnie wysłane 500 tys. SMS.

Co to znaczy dla operatorów? Moim zdaniem albo inwestycje w pojemność sieci oraz łącza dosyłowe, a także w optymalizowanie przesyłu danych i związanej z nimi sygnalizacji albo zapchanie sieci. Co jest bardziej prawdopodobne? Obawiam się, że w wielu przypadkach zapchanie sieci. Czy zapchanie sieci jest możliwe w Polsce? A czemu nie. Nie ma żadnych powodów byśmy byli zieloną wyspą.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: