Nie tylko sześcioraczki

Postanowiłem sprawdzić, jak potoczyły się losy głośnych w marcu 2010 roku tzw. sześcioraczków z POIG 4.4, a dokładniej, czy podpisały umowę na dofinansowanie swoich projektów budowy sieci HSPA+. Z danych PARP wynika, że do 24 grudnia 2010 roku żadna z tych firm, nie podpisała umowy o dofinansowaniu.

Przy okazji przejrzałem jakie umowy podpisano w POIG 4.2. I dowiedziałem się, że dwie spółki – Interphone Service oraz Exteri – dostały całkiem spore dofinansowanie na opracowanie i wdrożenie urządzeń końcowych działających w sieciach HSPA+ i LTE. To mnie zaciekawiło, bo na świecie niewiele jest urządzeń obsługujących te dwie technologie na raz. Według opublikowany 12 stycznia 2011 roku przez Global mobile Suppliers Association informacji, modemy, które działają w obu technologiach produkują Huawei, Samsung i ZTE.

W poszukiwaniu informacji o finach zawędrowałem na ich strony WWW. Moją uwagę zwróciło to, że są dość podobne do siebie. Może dlatego, że obie zaprojektowała i wykonała firma Atmax. W zakładce „o firmie” na obu stronach jest niemal taki sam tekst. Różni się w drobnych szczegółach. Podobnie jest w zakładce „polityka”.

W zakładce przetargi InterPhone można dowiedzieć się, że firma ogłosiła i zakończyła dwa przetargi. Pierwszy na „zakup usług doradczych w zakresie opracowania nowego produktu – modemu do transmisji szerokopasmowego Internetu”, a drugi na „zakup kompletnej linii produkcyjnej do produkcji urządzeń elektronicznych typu modem USB w technologii HSPA + / LTE”. Exteri ogłosił jeden przetarg. Na „zakup usług doradczych w zakresie opracowania nowego produktu – urządzenia do transmisji danych w technologii HSPA+ i LTE”. W związku z brakiem zainteresowania termin składania ofert przedłużono w nim do 29 grudnia 2010 roku.

Porównanie dostępnych w sieci zapytań ofertowych związanych z przetargiem na zakup usług doradczych pokazuje, że w zasadzie niewiele się one od siebie różnią. W przypadku kryteriów oceny ofert różnic nie ma. Nawet punktacja się zgadza.

Internetowa kwerenda pozwala dowiedzieć się, że InterPhone modemy zamierza produkować w mieleckiej strefie ekonomicznej. Pisał o tym we wrześniu 2010 roku Puls Biznesu. W internecie jest też informacja, że projekt współfinansowany z POIG 4.2 ma zakończyć się 31 marca 2011 roku.

Internetowe poszukiwania doprowadziły mnie do elektronicznej wersji książki telefonicznej wydawanej przez Ditel. Z książki wynika, że kiedyś w swej historii Exteri, które dziś działa w Olsztynie, miało siedzibę lub biuro w położonej niedaleko Białegostoku miejscowości Ignatkai-Osiedle. Ditel podaje, że numer telefonu do Exteri to 85 745 46 85. Jest taki sam jak do InterPhone (85 745 46 85) oraz – co wydało mi się ciekawe identyczny z numerami telefonów spółek ATE – Advanced Technology & Experience , Best Solutions & Technology, Interfonica, Intertelecom, Phone IT i Widenet, a także kilku innych firm. Te sześć wymienionych z nazwy spółek to sześcioraczki z POIG 4.4.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: