Aktualizacja reakcji na wiedeński wyrok

Poranne poniedziałkowe podsumowanie reakcji na wiedeński wyrok nie objęło wszystkich informacji. Teraz uzupełnienie.

W poniedziałek wczesnym popołudniem notę w sprawie piątkowego wyroku w sporze DPGT z TP w którym wiedeński Trybunał Arbitrażowy nakazał polskiemu operatorowi wypłaceni 1,6 mld zł odszkodowania wydał Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.

„Jeżeli spółka zawiąże rezerwy na kolejną sprawę sądową, całoroczna strata netto może wzrosnąć do 0,7mld zł. Raportowany FCF spółki z pewnością będzie istotnie mniejszy w 2010 roku, a wypłaty dywidend spowodują wzrost długu i płatności odsetkowych w kolejnych latach. Spółka może okazać się najdroższym telekomem w Europie roku 2010, a wszechobecny optymizm (52% zaleceń Kupuj) może niedługo zniknąć razem z licznymi obniżeniami wycen i rekomendacji. Nasze konserwatywne
podejście pozwala nam utrzymać bez zmianą naszą rekomendację Sprzedaj” – stwierdził w nocie i jednocześnie obniżył wyceną papierów TP o 7,2 proc. do 15,5 zł.

Według agencji Bloomberg, analitycy wydali ostatnio dla akcji TP 11 rekomendacji „kupuj”, 9 „trzymaj” i 3 „sprzedaj”. Średnia wycena akcji spółki w tych rekomendacjach wynosiła 17,36 zł.

Paweł Puchalski miał rację w swych oczekiwaniach dotyczących obniżania przez banki inwestycyjne i domy maklerskie zaleceń dla TP. Z dostępnych mi informacji wynika, że w poniedziałek zrobili to analitycy Erste i Deutsche Banku. Erste obniżyło rekomendację dla TP z „trzymaj” do „redukuj” i zmniejszyło wycenę akcji spółki z 16,5 zł do 16 zł, zaś Deutsche Bank obniżył zalecenie dla akcji telekomu z „kupuj” do „trzymaj” a wycena spadła o 9,1 proc. do 17 zł.

W relacji PAP z poniedziałkowej telekonferencji GN Store Nord cytowany jest członek zarządu duńskiej spółki, który mówi, że skoro obie strony zgodziły się, że Trybunał Arbitrażowy jest najlepszym sposobem na rozwiązanie sporu, to GN oczekuje, że TP SA jako duża i szanowana firma podporządkuje się decyzji Trybunału. Ta wypowiedź Duńczyków z jednej strony zapowiedzi prezesa TP dotyczących poszukiwań sposobu na obalenie piątkowego wyroku, a z drugiej – jak rozumiem – niejasności co do tego, czy TP w wyznaczonym w wyroku terminie zapłaci zasądzone odszkodowanie.

Na warszawskiej giełdzie cena akcji TP spadła o 2,9 proc. do 16,6 zł. Cena akcji  GN Store Nord wzrosła na giełdzie w Kopenhadze o 3,4 proc. do 45,8 korony duńskiej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: