Zasięg

Wyszło mi, że Xperia X10 to telefon miejski. Niestety. Tym samym Sony Ericsson włączył się w nurt projektowania i produkowania telefonów, które poza miastami, szczególnie tam, gdzie sieci komórkowe mają słabszy sygnał, mają kłopoty z tzw. zasięgiem.

O powyższym przekonał mnie pobyt na wsi. Wieś dość specyficzna, bo Orange ma w niej nie tylko BTS, ale też NodeB, a Plus – z sąsiedniej miejscowości – jest w stanie dostarczyć internet o prędkości nieosiągalnej dla wielu łączy TP (5-6 Mb/s w dół i regularnie ponad 1 Mb/s w górę). W X10 była karta Orange. No i okazało się, że z zasięgiem jest kiepsko (wieś długa, maszt Orange jest na drugim końcu, a gdzieś po drodze jest jeszcze troszkę mieszanego lasu). Aplikacja CellID Logger pokazywała sygnał na poziomie -101 dBm. W innym telefonie też była karta Orange, a na dodatek ten telefon miał wgrany netmonitor. Szybko więc sprawdziłem, że ten inny telefon (wyprodukowany pięć lat temu) odbierał sygnał Orange znacznie lepiej niż X10 (-93dBm). Oba telefony były zalogowane w sieci 3G.

Na wsi na podobną co X10 przypadłość cierpią m.in. iPhone, a także Nokie E51 i E71.

Inną przypadłość X10 odkryłem w tzw. trasie. Telefon stracił zasięg i …. już go nie odzyskał. Gdy chciałem wyłączyć komórkę, to się zawiesiła. Nie pozostało nic innego, jak wyjąć baterię. Po włożeniu baterii i uruchomieniu słuchawki X10 zalogował się do sieci. Przypadek, czy reguła? Jeszcze nie wiem. Potestuję w metrze.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: