Android może zmienić polski mobilny internet

Światowe i polskie media huczą o iPad i o tym, jak zmieni rynek dostępu do treści publikowanych teraz za darmo w internecie przez tzw. media papierowe. Prawdziwa rewolucja masowego mobilnego dostępu do treści – płatnych lub nie – rozgrywa się na zupełnie innej płaszczyźnie. Tworzą ją co raz tańsze smartphone z systemem operacyjnym Android.

G1, pierwszy smartphone z Androidem pojawił się na rynku jesienią 2008 roku. Wiosna 2009 roku przyniosła kolejne modele smartphone z Androidem – Hero, Magic – produkowane przez HTC. Chwilę później tajwański producent smartphone stracił monopol na telefony z Androidem. Teraz produkują je także m.in. LG, Motorola, Samsung i Sony Ericsson.

W grudniu 2009 roku pojawiła się informacja, że własny telefon z Androidem wprowadzi Orange. Teraz serwis Telecompaper podał datę debiutu – 12 kwietnia – i listę krajów, w których się pojawi. Jest na niej Polska. Serwis twierdzi, że produkcja urządzenia kosztuje 120 euro, co pozwala operatorowi sprzedawać je w abonentom na rynku masowym po 1 euro. Biorąc pod uwagę mierzoną wskaźnikiem SAC wysokość dotacji do telefonów stosowaną przez PTK Centertel, można przypuszczać, że w Polsce telefon nawet w najniższych taryfach abonamentowych ten smartphone ma szansę kosztować grubo poniżej 100 zł przy umowie 24 miesięcznej.

Jest jedno ale. Aby w pełni korzystać z możliwości takiego smartphone konieczna jest oferowania przez operatorów w przystępnych cenach usługa transmisji danych.

Zwykłemu użytkownikowi do rozsądnego przeglądania internetu i poczty wystarcza 250-300 MB miesięcznie. Jak pokazują oferty Play i mBank Mobile, taka „paczka danych” może kosztować nie więcej niż 15 zł miesięcznie.

Bartek Dobrzyński, członek zarządu P4, pochwalił się w czasie polskiej premiery Motoroli Milestone (też ma Androida; jej plusem dodatnim jest najnowsza wersja tego systemu operacyjnego, czyli 2.1 oraz wygodna sprzętowa klawiatura QWERTY), że jako heavy user zużywa w komórce z Androidem miesięcznie nieco ponad 1 GB. Taki pakiet danych nie powinien kosztować więcej niż 20 zł.

Do pełni szczęścia polskich wydawców prasy brakuje jeszcze aplikacji, które pozwalają szybko i wygodnie przeglądać na telefonach z Androidem serwisy internetowe ich gazet. Muszą o to zadbać sami 😉 W przeciwnym wypadku na reklamach zarabiać będzie norweska Opera, która na Androida oferuje bardzo wygodną i oszczędną w pobieraniu danych wersję swej przeglądarki – Opera Mini 5.

Reklamy

One response to this post.

  1. Panie, Tomku, Pan mnie doda do obserwowanych na Twitterze…, bo nie mam jak Panu PM wysłać (a nigdzie nie podaje Pan maila do siebie) 🙂

    http://twitter.com/przemekspider

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: