Orange zdarzył się błąd o 66,6 proc.

Nigdy nie ukrywałem, że lubię cyfry i liczby. I lubię je zestawiać, czy też porównywać, by potem próbować wyciągać wnioski.

Od kilku lat bacznie obserwuję statystyki świątecznych i noworocznych SMS oraz MMS przedstawiane przez operatorów komórkowych. I od dawna ich nie porównuję między sobą, co najwyżej rok do roku. Aby móc porównać trzeba mieć takie same dane za ten sam okres. A tych od lat nie ma, bo inaczej SMS i MMS liczyła Era (razem wysłane i odebrane), a inaczej Plus (wysłane bez bramek SMS), a jeszcze inaczej Orange (wysłane bez zastrzeżenia, czy z uwzględnieniem bramek SMS, czy bez). Na dodatek operatorzy podają dane za różny okres. Np. w tym roku Play ujawnił dane tylko z 24 grudnia, a np. Plus za okres 23-26 grudnia.

Ciekawsze są porównania rok do roku. Póki rynek rósł, rosła też liczba świątecznych SMS i MMS. A potem przyszedł kryzys i mocno ciekaw byłem jak to będzie w tym roku. Gdy pojawiły się tegoroczne dane wyliczyłem, że Plus może pochwalić się wzrostem, a Orange całkiem pokaźnym spadkiem liczby SMS. Zastanawiając się z czego spadek wynika, dostrzegłem w serwisie Telepolis.pl wyjaśnienia rzecznika grupy TP: w zeszłym roku podano złe dane. Te prawidłowe ujawniono z rocznym opóźnieniem. Błąd wynosił — za podstawę biorę dane prawidłowe — 66,6 proc. Bardzo ładny błąd.

Teraz zastanawiam się, co było powodem błędu. Czy policzono razem SMS odebrane i wysłane? A może w ogóle nic nie liczono, tylko po prostu coś tam wpisano w tabelkę i podano rzecznikowi z założeniem, że za rok będzie i tak lepiej, a teraz to liczy się to byśmy byli pierwsi. A może — to dość przewrotna hipoteza — dane przed rokiem były jednak — mimo 100 proc. skoku — prawdziwe, a teraz stały się niewygodne.

Długo by można jeszcze gdybać i mnożyć ewentualne przyczyny. Pozostaje mieć nadzieję, że wtopa czegoś kogoś kiedyś nauczy. A może nie nauczy?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: